top of page

דיקור סיני ויפני

Anchor 1
Anchor 2
Anchor 3
Anchor 4
Anchor 5
מהו דיקור?

דיקור סיני או אקופונקטורה (מלטינית: acus = מחט, pungere = לדקור) היא צורה של רפואה אלטרנטיבית המתבססת על דקירת המטופל בסיכות דקות במיוחד במקומות מסוימים בגוף כדי לשפר את בריאותו.

האקופונקטורה היא חלק מהרפואה הסינית, ונעשה בה שימוש בסין כבר מלפני 2,000 שנה. מסין התפשטה תורת הדיקור לאסיה ובהמשך גם לשאר העולם.

 

כיצד מתבצע הטיפול?

טיפול בדיקור סיני כולל מספר שלבים:

אבחון - על פי שיחה, דופק ולשון והתייחסות לבדיקות מעבדה, הדמיה ותרופות שהמטופל נוטל. מטרת האבחון היא לגלות מהו מקור חוסר האיזון ממנו סובל המטופל ולהתאים לו את הטיפול המתאים לו ביותר שיוביל לתוצאה אפקטיבית.

בחירת נקודות הדיקור - המטפל קובע אותן בהתאם למידע שהתקבל באבחון.

החדרת מחטים - המחטים בדיקור סיני הן קטנות מאוד, עדינות וגמישות. הדיקור אינו אמור לכאוב. אך חשוב לזכור כי יש אנשים שרגישים יותר למגע ודיקור.המחטים בהן משתמשים בדיקור הן חד פעמיות וסטריליות ומושלכות למיכל לאיסוף פסולת רפואית בגמר הטיפול.

נקודות הדיקור פזורות על פני הגוף כולו, ולאחר החדרת המחטים על המטופל לשכב כ- 20 דקות ואף יותר עם המחטים. לעיתים נעשה שימוש גם בנקודות דיקור באוזן (אוריקולותרפיה). במקרים מסוימים, המטופל הולך לדרכו עם מחטים קטנות בגוף ובאוזן, הנשארות מספר ימים על גופו, ומוחזקות בעזרת מדבקה.

 

מהו מספר הביקורים הנדרש לטיפול בבעיה?

משך הטיפול בדיקור סיני תלוי, על פי הרפואה הסינית, בסוג הבעיה. בעיות מסוימות עשויות להיפתר בתוך טיפול בודד או מספר טיפולים מועט, בעוד בעיות סבוכות יותר בעלות אספקטים רבים או בעיות כרוניות ידרשו תהליך ארוך יותר.

טיפול בכאב אקוטי יכול להסתכם בטיפול אחד או שניים בלבד. הטיפול בבעיות כרוניות שמהן המטופל סובל חודשים או שנים אינו יכול להסתכם בטיפול אחד או שניים ויכול להמשך לסדרה של טיפולים. אך במקרים רבים ניתן יהיה לחוש ולראות שיפור בעוצמת הבעיה, אופיה ותדירותה כבר לאחר מספר קצר של טיפולים. גם לאחר ההטבה מטופלים רבים מחליטים לקבל טיפולים במרפאה כדי לשמור על איכות חייהם ורואים בטיפול חלק משגרה בריאה השומרת על מצב "גוף – נפש" שלהם במיטבה.

 

באילו עוד כלים טיפוליים, בנוסף לדיקור, נעשה שימוש?

בנוסף לדיקור, נעשה שימוש במוקסה, המיוצרת מזן של צמח הלענה (Artemisia Vulgaris). המילה מוקסה מקורה בשם היפני  "mogusa" שמשמעותה צמח לבעירה. הצמח מעובד בצורות שונות ונדחס ליצירת מקלות ארוכים, דמויי סיגר, כגליל המולבש על מחטי הדיקור שהוחדרו לנקודות שונות בגוף, בכדי ליצור השפעה ממוקדת ומדויקת יותר, או כגוש קטן בגודל גרגיר אורז המונח ישר על העור. המוקסה מסייעת לריפוי על ידי חימום והגברת זרימת הדם לאזור בו מטפלים, ומשמשת לטיפול במצבים של חולשה או כאב.

שימוש בכוסות רוח המוצמדות לגוף, מסייעות על ידי יצירת ואקום להגברת זרימת הדם והאנרגיה באזור הפגוע.

ה"גוואשה" (Gua sha) הינה דרך נוספת, המשתמשת בכלי סיני מסורתי שבעזרתו משפשפים את העור באזור הבעיתי. השפשוף גורם להזרמת דם ואנרגיה ולשחרור חסימות.

 

האם ניתן לשלב את הטיפול בטיפולים רפואיים אחרים?

אין כל סתירה בין טיפולים ברפואה סינית לבין טיפולים משלימים אחרים (פיזיותרפיה, אוסתיאופטיה, כירופרקטיקה, הומיאופתיה ועוד). כמובן שחשוב שהמטופל יציין בפני המטפל אילו טיפולים עבר או הינו עובר כעת, ולפרט את כל התרופות ו/או תוספי התזונה שהוא נוטל.

 

 

 

 

שונישין

מהו שונישין?

כלי טיפולי יעיל לטיפול בילדים ותינוקות, שפותח לפני כ-350 שנה ביפן, הוא השונישין.

Shonishin – בתרגום חופשי מיפנית sho – ילד, ni – קטן, shin – מחט, ויחד – "מחטים  לילדים קטנים".

השונישין מאפשר טיפול אקופונקטורה לילדים ללא מחטים חודרניות, יעיל, עדין וידידותי, וכך, אפילו תוך כדי משחק או סיפור, אינו מערב את הכאב והפחד שהילד עלול לחוות.

כלי הטיפול (הנקראים אף הם מחטים) משמשים לביצוע גירוי-סטימולציה למרידיאנים, ופועלים על אזורים שונים בגוף ועל נקודות דיקור, וכך פועלים כטיפול שורש מערכתי.

 

 

 

 

צמחי מרפא ופרחי בך

מהי רפואת הצמחים הסינית?

תורת הצמחים הסינית צמחה מתוך תרבות חקלאית עשירה וקרבתו של האדם אל האדמה. הסינים ייחסו לצמחים איכויות אנרגטיות מיוחדות ששולבו אלה עם אלה בכדי ליצור מרקחות מורכבות לשימוש קליני. בספרי הרפואה שנאספו לאורך ההיסטוריה הסינית, ניתן למצוא מידע קליני מפורט על יותר מ-6000 צמחים, מינרלים וחומרים מן החי. דרכי העיבוד וההכנה של צמחי המרפא הן רבות ומגוונות, וכוללים ייבוש, טיגון, השרייה ביין, ערבוב עם דבש, טחינה לאבקה, בישול כמרק ועוד מגוון של שיטות אחרות, בהתאם למטרה הקלינית שלשמה הם נועדו.
האומנות האמיתית המייחדת את תורת הצמחים הסינית ומבדילה אותה מרפואות צמחים אחרות היא בניית תרכובות צמחים או "מרקחות". בחירת הצמחים למרקחת נקבע על פי עקרונות ה-Yin וה-Yang,  חמשת האלמנטים ועקרונות אנרגטיים נוספים שבאמצעותם ניתן להתאים תרכובת בצורה ספציפית לכל מחלה ולכל מטופל.

 

ה"מאטריה מאדיקה" הסינית כוללת בתוכה מאות רבות של צמחים. חלק מן הצמחים הם תבלינים מוכרים (דוגמת: קינמון, ציפורן, ג'ינג'ר וכו') ואחרים נחשבים כנדירים. כל הצמחים בפורמולות קיבלו אישור של ה- FDA האמריקאי ומשרד הבריאות הישראלי.
הפורמולות ניתנות לרכישה על פי הזמנה בבית מרקחת שמתמחה בהכנת פורמולות סיניות, לאחר קבלת המרשם מידי המטפל.

 

כיצד נוטלים את הפורמולה?

הפורמולה הנרקחת בבית המרקחת מורכבת ממיצוי צמחים אלכוהולי. תהליך המיצוי אינו זהה לכלל הצמחים ונעשה באופן שכל צמח ממוצה בריכוז אלכוהולי הנכון לו, עובדה המאפשרת השגת תוצאה ייחודית לכל צמח. כושר הספיגה של הפורמולה כטינקטורה עולה על דרכי נטילה אחרות מאחר ומאפשר ספיגה מקסימאלית כנוזל במערכת העיכול של האדם. נטילת הטינקטורה נוחה ויעילה, ומתאימה אף לילדים ומבוגרים הנרתעים והמתקשים בבליעה של קפסולות. על פי רוב נוטלים את הפורמולה פעמיים – שלוש ביום, תלוי באבחנה.

 

לעיתים עם התחלת הטיפול יתכן שינוי בהרגלי היציאות, תופעות שונות במערכת העיכול, או ערנות יתר. כל התופעות הן הפיכות, חלקן חולפות לאחר יום – יומיים ובחלק מצומצם מן המקרים יהיה צורך בהפסקת נטילת הצמחים, או בשינוי הפורמולה.

חשוב להיות בעל ידע ברפואה מערבית ולהכיר את ההשפעות ההדדיות שבין הצמחים הסיניים והתרופות המערביות. מטפל מיומן יודע מתי ניתן לשלב ביניהם, מתי להיזהר ומתי בכלל להימנע ממתן צמחים סיניים.

מהם פרחי בך?

ישנם 38 סוגים של תמציות פרחי באך אשר נועדו לטפל במצבים ובטיפוסי אדם שונים.

השיטה פותחה על ידי ד"ר אדוארד באך (1886-1936) רופא, חוקר והומיאופת.

ד''ר באך האמין שלמצב הנפשי תפקיד חשוב בשמירת הבריאות הפיזית של האדם, ובתהליך החלמתו. ד"ר באך סיווג במחקרו מצבים נפשיים שונים וייצר מספר תמציות פרחים בהתאמה.

לטענתו הוא מצא דרך פשוטה, טהורה ובטוחה לרפא בני אדם תוך התחשבות במצבם הנפשי והמנטאלי הייחודי.

תמציות באך הן תרופות טבעיות המופקות מפרחי בר, שיחים ועצים לא רעילים הגדלים באנגליה. לפרחי באך אין תופעות לוואי, הן בטוחות לשימוש לכל אדם ובכל גיל ונפוצות בעולם כפתרון טבעי למציאת רוגע, שקט, שלווה והרמוניה פנימית, מחזקות את הגוף ומסייעות לו לחזור לחסינותו הטבעית.

 

 

 

 

טווינה ואמפוקו

מהי טווינה?

הטווינה (Tuina) היא שיטת טיפול במגע ברפואה הסינית. במקור, שימש הטיפול בטווינה לריפוי מגוון רחב של מחלות פנימיות ואורתופדיות, אך במהלך השנים התמקד הטיפול במבוגרים הסובלים מבעיות אורטופדיות, בטווח של פציעות אקוטיות ועד תהליכי שיקום מתקדמים. בכך הפכה הטווינה של ימינו למקבילה של הפיזיותרפיה המערבית.

 

כיצד מתבצע הטיפול?

טיפול הטווינה מותאם לצרכי המטופל. לעתים זהו טיפול  דינאמי וממריץ, ולעיתים שקט ורגוע, המחזק את המטופל במצבי חולשה

וחוסר או במצבי לחץ.

על ידי העיסוי, עוזר המטפל "להזכיר" לגוף המטופל את הזרימה הטבעית לו, ובכך להחזירה לתנועה חלקה של האנרגיה והדם בגוף.

הטווינה עובדת ברבדים השונים של הגוף. ברובד הפיזי מתקיימת עבודה על שרירי הגוף, על הגידים ועל המפרקים, המסייעת

בתהליכי השיקום.

במקביל, נעשה טיפול ברמה האנרגטית, על ידי לחיצה על נקודות הדיקור ותמיכה ברמה ההוליסטית באיברים כדי שיתמכו בתהליך הריפוי של הגוף.

 

מהו אמפוקו?

אמפוקו (Ampuko) נולד מתוך האנמה הסינית המסורתית, (אנ- לחיצה ומה- עיסוי) וקיבל מתכונת נפרדת לפני כ-500 שנה לערך ביפן,

בה המיקוד הוא בטיפול באזור הבטן, כדרך לאומנות ריפוי עוצמתית העומדת בפני עצמה.

האנמה נחשבת לבסיס של השיאצו, הטווינה ושיטות טיפול במגע אחרות שהתפתחו על היסודות שלה, וכוללת מגוון רחב של טכניקות עיסוי כגון לישת שרירים, שפשוף, לחיצה, טפיחות על הגוף, טלטול, הרעדת שרירים ועוד. היא מיועדת להשיב את האיזון האנרגטי של הגוף, ולעודד את כוחות הריפוי הטבעיים שלו.

 

כיצד מתבצע הטיפול?

אמפוקו מתמקדת בבטן, שהיא מרכז הגוף שלנו, שורש החיוניות שלנו ומקור האנרגיה של הגוף. בשל ההתמקדות בבטן, היא נחשבת לאחת השיטות העמוקות כדרך להגיע לשורש האמיתי של חסימות וסטגנציה, שהן מקור כל החולשות והמחלות של האדם, מוקד התקיעות של אנרגיה.

אמפוקו משמשת כיום לריפוי והקלה על מגוון רחב של מצבים, ביניהם הקלה על הריון והכנה ללידה, שיקום חולים לאחר ניתוחים, שחרור ממתחים נפשיים עמוקים, טיפול בבעיות מטבוליות, בעיות באיברים פנימיים ועוד.

קינזיו טייפינג

מהי קינזיו טייפינג?

קינזיו טייפינג (Kinesiotaping) היא שיטת טיפול ייחודית אשר פותחה ביפן לפני למעלה

מ30 שנה. השיטה מבוססת על הדבקה של רצועות אלסטיות מיוחדות באזורים שונים בגוף.
טיפול בעזרת קינזיו טייפינג, משפיע על קולטנים עצביים שנמצאים בעור שלנו ומשפר בצורה ניכרת את תפקוד השריר, עוזר לשיפור זרימת הדם ומוריד את המתח במעטפת השריר ובשריר עצמו וע"י כך מקל על כאבי שריר ושלד.

הטיפול מתאים לספורטאים, ולסובלים מכאבים אורתופדים שונים בצוואר, בגב העליון והתחתון, הברכיים ועוד. הטיפול מתאים גם להורדה משמעותית של מתחים שנצברים בגוף שלנו.

באמצעות קינזיו טייפינג ההשפעה והשיפור ברמת הכאב כמעט מידית.

 

כיצד מתבצע הטיפול?

השיטה מתאימה לצעירים ומבוגרים כאחד, ומשולבת בקליניקה בטיפול משלים לשיטת הטיפול ברפואה סינית.

המדבקה לא מכילה שום חומרים ולכן הטיפול נחשב ל-100% טבעי. 
המדבקה נשארת על הגוף למשך מספר ימים, ניתן להתקלח אתה, ההסתגלות מהירה, והיא משדרת תחושה של תמיכה פיזית.

נכון להיום, השיטה מוכרת ומומלצת על ידי רופאים רבים, פיזיותרפיסטים ואנשים שונים העוסקים בעולם הרפואה המשלימה.

אילו צמחים מכילה הפורמולה?

מהי בטיחות השימוש בפורמולה?

bottom of page